Czy pracodawca ma prawo narzucić minimalną ilość punktów na certyfikacie za udzielony jeden dzień urlopu szkoleniowego?
Zgodnie z art. 78 ust. 3 ustawy o zawodzie farmaceuty farmaceucie realizującemu ustawiczny rozwój zawodowy przysługuje na jego wniosek urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Termin urlopu szkoleniowego jest uzgadniany każdorazowo z pracodawcą. Farmaceuta ma obowiązek niezwłocznie przedstawić pracodawcy dokument poświadczający jego udział w formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o których mowa w art. 43 ust. 2 (kształcenie podyplomowe lub doskonalenie zawodowe).
Ustawodawca nie wskazał żadnych dodatkowych regulacji w tym zakresie – ani co do formy uzgadniania z pracodawcą takiego urlopu ani co do przedstawiania pracodawcy dokumentu poświadczającego udział farmaceuty w formie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wskazywanie przez pracodawcę dodatkowych wymogów, nieprzewidzianych ustawą jak np. wskazywanie, jakie szkolenie (warte ile punktów) będzie uzasadniało otrzymanie urlopu, będzie stanowiło bezpodstawne ograniczenie do skorzystania z takiego urlopu.
Dla przykładu w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie punktów edukacyjnych uzyskiwanych w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego oraz wzoru karty rozwoju zawodowego farmaceuty przewidziano, że np. za każdy dzień udziału w kongresie przysługują 4 punkty, a za udział w posiedzeniu naukowo-szkoleniowym Naczelnej Izby Aptekarskiej przysługują 2 punkty. Nałożenie wymogu, że uprawniającym do otrzymania dnia urlopu szkoleniowego będzie przedłożenie certyfikatu potwierdzającego uzyskanie np. 8 punktów szkoleniowych uniemożliwi pozyskanie urlopu na tego typu formy szkolenia.